Maamess 2022

Tartu Maamessi kolm päeva said nagu nipsti seekord läbi. Kõik on rahul ja kiirele tempole vaatamata siiski elus! Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu juhatusepoolne korraldusmeeskond ja kontor tänavad kõiki liidu liikmeid, kes Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu stendi toimimisele kaasa aitasid. Täname eelkõige meie peaesinejaid, tublisid lambaid ja kitsi ning nende kasvatajaid: Siim Sellis Väike Hauka talust, Elo-Liina ja Nils Kaivo Sireli talust, Tiina ja Hugo Vaino Rehekivilt, Imbi ja Taavi Jäetma Sae talust ning Ole ja Ottokar Hugo Hütt Olemari talust, Liilia Tali ja Ants Kuks Rõõmu talust, Olivia Till ja Mats Meriste Hallimäe talust. Erilise tänu on ära teeninud talled Tommi ja Tooni! Lambad omakorda on tänulikud Margus Keldole Tsura talust, kes varustas neid põhu ja heinaga ning Priit Jõesalule Oruküla talust, kes neile mugavad boksid sättis.
Kuna meie tänavuse stendi kontseptsioon oli tutvustada meie liidu aretusprogrammiga lambatõuge ning erinevaid lamba- ja kitsekasvatussaadusi, siis meil on hea meel tõdeda, et ka see teine pool näituseprogrammist leidis elavat huvi ja osasaamist.
Aitäh, Kadri Tali, huvitava ja pilkupüüdva taimetundmise mängu välja töötamise eest! Lammas on üks tõhus maastikuhooldaja ja see on üks oluline lambakasvatuse aspekt.
Lambaliha degusteerimist võimaldasid kõigi kolme päeva jooksul meile Muhu Liha perenaised Annely Holm ja Tiina Avik, kitsejuustu pakkus Andri-Peedo pererahvas Linda Pajo ja Karmo Rannamäe. Kõike seda head ja paremat tuli meile appi delikatessiks muutma kokk Indrek Kivisalu, kes terve reedese päeva serveeris imelisi suupisteid meie enda toodangust. Kes käis kohal, see teab!
Tähelepanu oli pööratud ka villa- ja nahaloomadele. Lisaks sellele, et liidul oli tehtud eraldi väljapanek erinevate lamba- ja kitsetõugude villast ja lõngadest, olid väljas ka Sae talu käsitöölett (aitäh Imbi ja Taavi Jäetmale vaeva nägemast!) ning Muru villavabriku lõngad (suur kummardus Liina Lehis!).
Kuivõrd aretusprogrammiga loomad olid esindatud nn värskete nahkadega, siis nahastendile olid seatud lisaks ka neid teisi. Aitäh, kes te ei pidanud paljuks omi nahku tuua või saata. Kihnu maalamba nahad saatis Ivar Eensalu, Kadri Tali ja Imbi Jäetma tõid eesti maatõugu lamba nahku, Liina Lehis tõi wensleydale nahad, Olivia Till saatis meriino nahku, Annely Holm tõi gotlandi lamba nahku ja Marge Salumäe tõi kaasa angoora kitse nahad. Need olid pideva huvi ja imetluse allikaks.
Eraldi tuleb tunnustada lambakasvatuskonsulente Liilia Tali ja Ell Sellist, kes suutsid need pikad päevad muudkui rääkida, rääkida ja väga asjalikku nõu anda. Mitmed algajad huvilised said tugeva tõuke lambakasvatusega alustamiseks.
Kohapeal olnud juhatuse liikmed ja kontori töötajad omalt poolt seletasid ja jagasid nõuannet ning kontakte. Loodame, et need potentsiaalsed talleostjad ka taludesse kohale jõuavad.
Olid väga töötihedad kolm päeva. Meie algne kartus, et liidu telk nii kaugel messiala nurgas asub ja rahvas meid üles ei leia, ei pidanud paika. Liidu enda liikmeid siiski just liiast ei olnud ja neile mõeldud istumisala leidis alakasutust. Ehk järgmisel korral sättida pinkide asemel hoopis mõned boksid juurde ja tuua näitamiseks välja uusi huvitavaid lamba- või kitsetõuge?! Meil on ilusaid loomi ja toredaid kasvatajaid, keda välja panna. Kui vaid see eestlaslik võltstagasihoidlikkus välja ei lööks ning jah sõna ainult pika lunimise peale kätte ei tuleks!
Seekordne korraldusmeeskond on jõudnud omi vigu juba märgata ja valmis uuel aastal veel paremini tegutsema, sest kui sind ei ole Maamessil, siis sind ei ole olemas!
Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu juhatus ja tegevtöötajad tänavad kõiki Messil osalenuid.