Maamess, loomad ja abivalmid inimesed

Maamess 2018 oli Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu jaoks suurem kui varem. Eelnevat reklaami sai tehtud televisioonis ja koos lammastega („Terevisioon“ 19.04.2018), liidu telgis oli esindatud suur hulk erinevaid tõuge, laupäeval toimus kuue tõu parima tõujäära valimine.

Nagu ikka pakkus Maamess meile erilist ilma. Sel aastal küll lund õnneks ei tulnud. Sellegipoolest oli korralikust telgist (Renditelk OÜ) tohutult kasu. Turvaliselt ja kaitstuna tundsid end selle all nii loomad kui ka inimesed.

Kohal olid erinevatest lambatõugudest eesti tumedapealine lammas ja sinise tekseli ristandid Iisaka talust, lleyni ja meriino tõugu lambad Mats Meriste karjast, ida-friisi piimalammas Männiku Piimalammas OÜst, kes pakkus ka tõsiselt maitsvaid lambapiimatooteid, dorseti ja tekseli tõugu lammas Ell Sellise karjast, ševiot ja eesti valgepealised lambad Tsura talust, eesti maalambad LahemaaLammas pererahvalt, kelle poolt müügiks pakutud samade loomade villast valmistatud tooted olid Maamessi ilmast tulenevalt üks kuumemaid kaupu laada-alal ning dorperi lammas Otimäe talust. Reedesel päeval olid kohal ka Läänemaal elavad zwartbles’i tõugu piimalambad, kelle aretusega tegeleb Kristi-Liis Koppel. Kitsedest tõi Üvasi talu näidata anglo-nuubia tõugu noored piimakitsed, kes rahvaga suhtlesid ja kuulsuse staatust nautisid.

Kui neljapäev ja reede olid nagu messipäevad ikka – palju suhtlemist, erinevate tõugude tutvustamist, kontaktide jagamist jms, siis laupäev oli veidi pidulikum. Juba kella poole kaheksast hakkas suur kolimine veiseareenile nii aedade kui ka loomadega. Üle mitme aasta toimus liidus jälle ilusaima tõulooma valimine. Sedapuhku piirduti küll jääradega. Eesmärk oli rahvale ja huvilistele näidata, et Eestis tõesti erinevat tõugu loomi on ning et neid tõesti ka endale soetada saab. Võistlustulle astusid eesti valgepealise, tekseli, dorseti, lleyni, dorperi ja meriino tõugu jäärad. Pärast loomade ülalt- ja altvaatamist, katsumist ja jalutada palumist sai välja kuulutada ka võitjad.

Sel aastal olid tulemused järgmised:
Ilusaim eesti valgepealist tõugu jäär – loom number 4437598, omanik Tsura talu
Ilusaim dorseti tõugu jäär – briti päritolu jäär nimega Oliver (UK32447802195), omanik Rehekivi OÜ
Ilusaim tekseli tõugu jäär – saksa päritolu Luann (DE10311358406), omanik Rehekivi talu
Ilusaim lleyni tõugu jäär – briti päritolu George (UK002661300949), omanik Mats Meriste
Ilusaim dorperi tõugu jäär – saksa päritolu Aadu (DE010800772237), omanik Karula Lammas
Ilusaim meriino tõugu jäär – prantsuse päritolu Athos (FR17033530143), omanik Mats Meriste

Järgnevatel aastatel on soov omavahel võrrelda siiski just kuni aastaseid jäärasid ja uttesid, keda oleks võimalik ka müügiloomadena reklaamida. Sel aastal oli huvi suur ning osalenud loomade järglastele on ka juba ostjaid tekkinud. Küll aga oleks kasvatajatele ja ka pealtvaatajatele huvipakkuvam näha siin Eestis aretatud loomi omavahel võistlemas.

Võistlusest osavõtmise eest tahaksime eraldi tänada FIE Mats Meristet, Rehekivi OÜ-d, Villemani Talu OÜ-d, Ala-Mähkli Talu, Karula Lammas OÜ-d ja Ell Sellist. Samuti tahaksime tänada Lamba kaubamaja  (pood.lambamaja.ee) auhindade eest ning kõiki, kes aitasid loomadega toimetada, nii liidu telgis kui ka näituseareenil ning messil osalemist ette valmistada.

See aasta näitas selgelt, et huvi lambakasvatuse vastu on tõusmas ning tõusmas on ka huvi väärt loomade vastu. Mis muud, kui järgmisel aastal veel suuremalt ja tugevamalt – olete kõik oodatud!

Suur tänu ELKL Maamessil osalemise toetajatele:

Anu Ait OÜ
Lamba Kaubamaja
Eesti Lambakasvatajate Ühistu
Turuarendustoetus

 

 

 

Info ja küsimused:
Katrin Tähepõld, ELKL aretustöö koordinaator
aretus@lammas.ee, tel 5349 6007